Monica Niculescu - Timea Bacsinszky, 6-1, 5-7, 2-6 | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Wimbledon. Monica Niculescu – Timea Bacsinszky, 6-1, 5-7, 2-6

Wimbledon. Monica Niculescu – Timea Bacsinszky, 6-1, 5-7, 2-6

16 afisari

Monica Niculescu a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului pe iarbă de la Wimbledon, luni, după ce a fost învinsă de elvețianca Timea Bacsinszky, cap de serie numărul 15, cu 1-6, 7-5, 6-2, în optimi.

Monica Niculescu o va întâlni pe Timea Bacsinszky în al doilea meci al zilei de luni, după întâlnirea dintre Olga Govortsova și Madison Keyes, care începe de la ora 13:30.

Monica Niculescu - Timea Bacsinszky

Monica Niculescu – Timea Bacsinszky

Bacsinszky a trecut fără emoții de Sabine Lisicki, nimeni alta decât finalista din 2013, în două seturi, 6-3, 6-2, la capătul unui meci care a durat doar 68 de minute.

Serena și Venus Williams vor fi adversare în optimile de la Wimbledon, în timp ce rusoaica Maria Sharapova pornește cu prima șansă în partida cu Zarina Diyas, din Kazakhstan.
În turul trei, Monica Niculescu a învins-o pe sportiva cehă Kristyna Pliskova, poziţia 134 în ierarhia mondială, scor 6-3, 7-5, după o oră și 43 de minute de joc.

În optimile de finală, Niculescu o va înfrunta pe Timea Bacsinszky (Elveţia), cap de serie numărul 15), care a învins-o pe Sabine Lisicki (Germania, favorita 18), scor 6-3, 6-2. Pentru calificarea în optimi, Monica Niculescu și-a asigurat 240 de puncte WTA și un cec în valoare de 127.00 de lire (aproximativ 178.000 de euro). Astfel, Monica și-a asigurat o urcare de 7 locuri în ierarhia WTA, până pe poziția 41.