Acasa rss 1asig Wimbledon. Simona Halep vs. Zarina Diyas, scor 6-3, 6-0 (video)

Wimbledon. Simona Halep vs. Zarina Diyas, scor 6-3, 6-0 (video)

18 afisari

Simona Halep, cap de serie 3, s-a calificat marți în sferturile de finală ale turneului de Grand Slam de la Wimbledon, după ce a învins-o ușor după 2 seturi, cu 6-3, 6-0, pe Zarina Diyas, nr. 72 WTA, din Kazahstan.

Halep, nr. 3 mondial, s-a impus clar în fața Zarinei Diyas, pe care a mai învins-o la începutul anului, la Australian Open, cu 6-1, 6-4 în turul 2.

Pentru calificarea în sferturi, cea mai bună performanță a ei la Wimbledon de până acum, Simona Halep și-a asigurat 430 puncte WTA și un cec de 226.000 lire sterline.

În sferturi, Simona va juca cu învingătoarea dintre germanca Sabine Lisicki (19 WTA), cap de serie 19, și Iaroslava Ședova (Kazahstan/65 WTA).

VEZI AICI REZUMATUL VIDEO AL MECIULUI

Simona Halep a avut două zile libere între meciul câștigat în turul III la Wimbledon, împotriva Belindei Bencic  și cel ce va fi jucat azi, în optimi, contra Zarinei Diyas.

Simona Halep vs. Zarina Diyas

Într-un interviu exclusiv acordat pentru Digi Sport, cea mai bună jucătoare din România a vorbit despre efectele acestei pauze.„Este puțin greu. Două zile libere e ca și cum ai începe alt turneu. Nu e ușor, dar trebuie să mă adaptez și să joc un meci bun.” După rezultatele din ultimele zile, doar Halep (3) și Sharapova (5) sunt singurele jucătoare din TOP 5 WTA care au mai rămas în concurs la Wimbledon înaintea sferturilor de finală.

Românca este sportiva cel mai bine clasată în lume rămasă în cursa pentru trofeu și este mare favorită în partida cu Zarina Diyas (72 WTA). Aceasta se află la prima calificare în a doua săptămână a unul turneu de Grand Slam. Singurul meci direct disputat între Simona și adversara din Kazakhstan s-a încheiat cu victoria româncei: 6-1, 6-4 la Australian Open.

În cazul unei victorii, Halep va da în sferturi peste învingătoarea partidei dintre Yaroslava Shvedova și finalista de anul trecut,Sabine Lisicki.