Simona Halep - Mariana Duque Marino, 3-6, 6-4, 6-2 | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport WTA Washington. Simona Halep – Mariana Duque Marino, scor 3-6, 6-4, 6-2

WTA Washington. Simona Halep – Mariana Duque Marino, scor 3-6, 6-4, 6-2

10 afisari

Simona Halep, numărul doi mondial, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Washington, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce a învins-o pe Mariana Duque-Marino (Columbia), în trei seturi, cu 3-6, 6-4, 6-2.

Halep (25 ani), principala favorită a turneului, a făcut multe greșeli în acest meci, însă a reușit și puncte remarcabile, câștigând meritat după o oră și 40 de minute în fața unei adversare de 27 de ani, care ocupă locul 115 în ierarhia mondială.

Halep a început catastrofal meciul și a fost condusă cu 3-0, după care Duque-Marino și-a păstrat avansul, câștigând primul set cu 6-3. În actul secund, Halep a jucat mult mai bine și a condus cu 2-0 și 5-1, însă adversara sa a revenit incredibil, s-a apropiat la 5-4, dar Simona a reușit să închidă meciul pe serviciul adversarei (6-4). În decisiv, Halep s-a desprins în debutul setului, 2-0, dar a fost egalată, 2-2. Românca a trecut din nou în avantaj și nu a mai putut fi oprită, încheind setul cu 6-2.

Românca a avut 16 mingi direct câștigătoare, față de 13 ale adversarei, dar a făcut și 37 de duble greșeli, față de 34 comise de columbiană.

Halep a mai învins-o pe Duque-Marino în 2011 la Madrid, cu 6-3, 7-6 (6).

Simona și-a asigurat un cec de 6.200 de dolari și 60 de puncte WTA, urmând să joace în sferturi cu rusoaica Ekaterina Makarova, victorioasă cu 6-2, 6-4 în fața portoricanei Monica Puig. Halep are 3-1 în meciurile directe cu Makarova (29 ani, 58 WTA).

WTA Washington. Simona Halep – Mariana Duque Marino. Aflată la prima participare din carieră la turneul WTA de la Washington, Simona Halep joacă în această seară pentru calificarea în sferturile de finală, contra columbiencei Mariana Duque Marino.

WTA Washington. Simona Halep - Mariana Duque Marino

WTA Washington. Simona Halep – Mariana Duque Marino

WTA Washington. Simona Halep – Mariana Duque Marino. A doua jucătoare a lumii a eliminat-o în primul tur pe americanca Sloane Stephens, scor 7-6, 6-0, în timp ce Marino, aflată pe locul 115 mondial, a trecut, tot în două seturi, de o altă jucătoare din SUA, Shelby Rogers.

WTA Washington. Simona Halep – Mariana Duque Marino. Dacă o va învinge pe jucătoarea sud-americană, principala favorită a turneului din capitala SUA va juca vineri, în sferturile de finală, contra rusoaicei Ekaterina Makarova, cap de serie numărul 7 la Washington.
Halep şi Duque Marino s-au întâlnit până acum o singură dată, iar victoria i-a aparţinut campioanei noastre, scor 6-3, 7-6 (2011, la Madrid).