Acasa rss 1asig UEFA Champions League: Borussia Dortmund – Zenit Sankt Petersburg, scor 1-2 (video)

scris de C.S.
9 afisari

Borussia Dortmund a fost învinsă de vicecampioana Rusiei, Zenit Sankt Petersburg, cu scorul de 2-1 (1-1), miercuri seara, pe teren propriu, dar s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

Victoria din prima manșă a optimilor, cu 4-2, s-a dovedit suficientă vicecampioanei Germaniei pentru calificarea în faza următoare. Sebastian Kehl (38) a marcat golul Borussiei, în timp pentru Zenit au punctat Hulk (16) și Jose Salomon Rondon (73).
Gazdele au început bine și au ratat prima mare ocazie a meciului, însă lovitura de cap a lui Aubameyang (5) a trimis mingea peste bară.
Zenit a deschis scorul în min. 16, prin brazilianul Hulk, cu un șut superb, cu efect, dar Borussia a egalat înainte de pauză, prin ”veteranul” Kehl (38), la primul său gol în Liga Campionilor.
Oaspeții au presat în repriza secundă și finalul le-a aparținut, reușind să marcheze golul victoriei, prin noul intrat Rondón (73), și doar intervențiile portarului Weidenfeller au făcut ca scorul să nu fie și mai mare.
Borussia nu va putea conta în primul meci din sferturi pe polonezul Robert Lewandowski, suspendat pentru cumul de cartonașe galbene.

Astăzi, de la ora 21:45, Borussia Dortmund o va întîlni pe Zenit Sankt Petersburg, într-un meci ce contează pentru returul optimilor de finală ale Ligii Campionilor. În tur, nemţii s-au impus cu 4-2 în Rusia, golurile fiind marcate de Mkhitaryan, Reus şi Lewandowski cu o dublă, ultimul reuşind astfel să ajungă la 6 goluri înscrise în acest sezon de Liga Campionilor. Pentru ruşi au înscris Shatov şi Hulk.

Borussia Dortmund - Zenit Sankt Petersburg, la 21:45.

Borussia Dortmund vine după o înfrîngere în campionat, 1-2, în faţa Borussiei Moenchengladbach. Formaţia lui Klopp ocupă poziţia secundă în Bundesliga, cu 48 de puncte. Primul loc fiind ocupat de Bayern Munchen, care este la 23 de puncte de Dortmund.

De cealaltă parte, Zenit n-a cîştigat nici un meci oficial în 2014, iar în ultima partidă din campionat a pierdut derby-ul cu CSKA Moscova, scor 1-0. Formaţia pregătită de Sergei Semak ocupă locul doi în prima ligă din Rusia, cu 41 de puncte, fiind la trei lungimi în spatele lui Lokomotiv Moscova. Acesta ar putea fi ultimul meci pentru antrenorul lui Zenit la cîrma echipei ruse, la echipă fiind adus Andre Villas-Boas care ar urma să-i ia locul.

Echipele probabile:

Borussia Dortmund (4-2-3-1): Weidenfeller – Ducksch, Hummels, Sokratis, Schmelzer – Sahin, Kehl – Aubameyang, Mkhitaryan, Reus – Lewandowski
Absenţi: Neven Subotic, Ilkay Gundogan, Jakub Blaszczykowski, Sven Bender, Jannik Bandowski (accidentaţi), Sokratis, Marco Reus, Marian Sarr (incerţi)

Zenit (4-2-3-1): Lodygin – Anyukov, Hubocan, Lombaerts, Smolnikov – Fayzulin, Witsel – Hulk, Shatov, Danny – Rondon
Absenţi: Cristian Ansaldi, Andrey Arshavin, Egor Baburin (incerţi)