Acasa Stiinta-ITIT Microsoft repară mai multe găuri de securitate din Windows

Microsoft repară mai multe găuri de securitate din Windows

scris de Șt. C
214 Afisari

Pachetul de securitate pentru Windows lansat de Microsoft în luna septembrie cuprinde nu mai puţin de 79 patch-uri, care vizează o serie întreagă de probleme.

Din cele 79 de găuri de securitate, patru erau de tip 0-day – cunoscute şi explorate activ de hackeri, înainte de a fi lansat un patch.

Despre o altă vulnerabilitate, al cărei patch poartă indicativul CVE-2024-38217, experţii în securitate spun că există şi este exploatată încă din 2018, ceea ce este o nouă notă proastă pentru gigantul american la capitolul securitate.
 

Cele 79 de probleme de securitate afectau un mare număr de componente software, printre care SQL Server, Windows Installer, Windows PowerShell, Windows Remote Desktop, Windows Storage şi  aplicaţiile de birou ale companiei

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Mai mult

BREAKING NEWS