Generalul locotenent Nicolae CIUCĂ, noul şef al SMG | Ziua Veche
Acasa Top SecretArmata Generalul locotenent Nicolae CIUCĂ, noul şef al Statului Major General

Generalul locotenent Nicolae CIUCĂ, noul şef al Statului Major General

scris de Doru Dragomir
59 afisari

Preşedintele Klaus Iohannis va semna, săptămâna viitoare, decretul prin care generalul locotenent Nicolae Ciucă va fi numit şeful Statului Major General.

Generalul locotenent Nicolae CIUCĂ, noul şef al Statului Major General

Generalul locotenent Nicolae CIUCĂ, noul şef al Statului Major General

Mandatul actualului şef al Armatei Române, generalul Ştefan Dănilă, se încheie pe data de 1 ianuarie 2015. Ceremonialul de predare-primire a funcţiei de şef al SMG va avea loc în data de 5 ianuarie 2015.

Potrivit Legii nr. 346 din 21 iulie 2006, şeful Statului Major General este militarul cu rangul de conducere cel mai înalt din armată. El este numit de Preşedintele României, la propunerea ministrului apărării naţionale, cu avizul primului-ministru, pentru o perioadă de 4 ani, cu posibilitatea de prelungire cu până la un an. În funcţia de şef al Statului Major General poate fi numit locţiitorul acestuia sau unul dintre şefii categoriilor de forţe ale armatei. În momentul de faţă, generalul Ciucă îndeplineşte funcţia de locţiitor al şefului SMG. Nicolae Ciucă face parte din grupul generalilor deşertului, având experienţa războaielor din Afganistan şi Irak. El a fost comandantul primului batalion dislocat în Afganistan, în vara anului 2002, când se afla la comanda Batalionului Scorpionii Roşii.

Cine este generalul Nicolae Ciucă

 Date personale:

Data naşterii: 07.02.1967;
Locul naşterii: Localitatea Pleniţa, judeţul Dolj;
Naţionalitate: Română;
Stare civilă: Căsătorit, un copil.

Generalul Nicolae Ciuca

Generalul Nicolae Ciuca

Educaţie şi formare:

2012 – Curs postuniversitar de perfecţionare în  domeniul securităţii şi apărării naţionale „Securitate şi bună guvernare“ –  Colegiul Naţional de Apărare;
2006 – Colegiul de război, trupe de uscat, master în Studii Strategice, SUA;
2005 – Cursul de limba engleză – terminologie NATO, York Sr. John University;
2004 – Cursul de relaţii civil-militari în Europa de Est şi Asia Centrală, Hulburt, Florida, SUA;
2003 – Doctor în ştiinţe militare cu lucrarea „Dimensiunea angajării Armatei României în operaţii întrunite multinaţionale “, UNAP, Bucureşti;
2001 – Cursul JOINT şi operaţii multinaţionale, Centrul PfP, Bucureşti;
2000 – Cursul de limbă engleză, Academia Forţelor Terestre, Sibiu;
2000 – Cursul PSO (operaţii în sprijinul păcii), Centrul PfP, Bucureşti;
1997 – Cursul de instructori pentru menţinerea păcii, Centrul PfP Ankara, Turcia;
1997 – Cursul de stat major tip brigadă, Centrul PfP, Bucureşti;
1993-1995 – Cursurile Academiei de Înalte Studii Militare, Facultatea Interarme, Specialitatea Arme Întrunite, Bucureşti;
1990 – Cursul perfecţionare comandanţi companii cercetare, Făgăraş;
1988 – Şcoala Militară de Ofiţeri Activi „Nicolae Bălcescu”, Sibiu;
1985 – Liceul Militar „Tudor Vladimirescu”, Craiova.

Experienţă profesională:

– în baza Decretului nr. 709/28.11.2014 se înaintează la gradul de general-locotenent începând cu 1 decembrie 2014;

– de la 15 octombrie 2014 – locţiitor al şefului Statului Major General;
– ianuarie 2014 – octombrie 2014 şef al Statului Major al Forţelor Terestre;
– ianuarie 2011 – ianuarie 2014 – comandant Divizia 2 Infanterie, Buzău;
– 2010 – comandant de brigadă al exerciţiului “Eurasian Star” (NRDC – Turcia);
– februarie 2009 – ianuarie 2011 – comandant al Brigăzii 282 Infanterie Mecanizată, Focşani;
– martie 2007 – februarie 2009 – locţiitor al comandantului Brigăzii 282 Infanterie Mecanizată, Focşani;
– octombrie 2006 – martie 2007, împuternicit şef de stat major, Brigada 2 Infanterie, Craiova;
– octombrie 2004 – octombrie 2006 – şef operaţii, Brigada 2 Infanterie, Craiova;
– ianuarie 2004 – iulie 2004  – comandant al batalionului infanterie participant la misiunea  din Irak;
– 2003 – conducător/director al exerciţiului OCE/EXDIR, în cadrul misiunii ISAF;
– iunie 2002 – ianuarie 2003  – comandant al batalionului românesc participant la misiunea Enduring Freedom, Afganistan;
– 2001 – comandant al Batalionului 26 Infanterie – rezervă strategică SACEUR, participă la exerciţiul multinaţional “Dynamic Response”, Bosnia şi Herţegovina;
– februarie 2001 – octombrie 2004 – comandant al Batalionului 26 Infanterie, Craiova;
– 2000 – şef de stat major al Batalionului 26 Infanterie – rezervă strategică SACEUR;
– 2000 – comandant al Componentei Terestre la Exerciţiul multinaţional “Blue Danube 2000”;
– noiembrie1998 – februarie 2001 – şef de stat major al Batalionului 26 Infanterie, Craiova;
– mai 1997 – noiembrie1998 – ofiţer de stat major în Biroul operaţii şi pregătire pentru luptă, Brigada 2 Mecanizată, Craiova;
– mai 1996 – mai 1997 – ofiţer de stat major în cadrul misiunii UNAVEM III, Angola;
– iulie1995 – mai1996 – ofiţer de stat major în Biroul operaţii şi pregătire pentru luptă, Brigada 2 Mecanizată, Craiova;
– septembrie 1992 – octombrie 1993 – ofiţer de stat major în Biroul operaţii, Batalionul 121 Cercetare, Craiova;
– martie 1989 – septembrie 1992 – comandant de pluton cercetare şi instrucţie la Batalionul 121 Cercetare, Craiova;
– august 1988 – martie 1989 – comandant de pluton lansare la Regimentul 26 Mecanizat, Craiova.

Distincţii şi decoraţii:

– Emblema de Onoare a Logisticii;

– Emblema de Onoare a Forţelor Aeriene;
– Semnul onorific „În Serviciul Patriei” pentru 25 de ani de activitate;
– Emblema de Onoare a Medicinei Militare;
– Emblema de Onoare a Forţelor Navale;
– Emblema de Onoare a Comunicaţiilor şi Informaticii;
– Ordinul „Virtutea Militară” în grad de Cavaler;
– Emblema de merit „În Serviciul Armatei României” cls. a III-a;
– Emblema de merit „În Slujba Păcii” cls. a III-a;
– Emblema de Onoare a Statului Major General;
– Ordinul naţional „Pentru Merit” în grad de Ofiţer;
– Emblema Onoarea Armatei României;
– Semnul onorific „În Serviciul Patriei” pentru 20 de ani de activitate;
– Emblema de Onoare a Forţelor Terestre;
– Emblema de Onoare a Armatei României;
– Titlul onorific de „Militar Veteran” pentru militari;
– Emblema de merit „Ştiinţa Militară” cls. a I-a;
– Semnul onorific „În Serviciul Patriei” pentru 15 de ani de activitate;
– Ordinul naţional „Pentru Merit” în grad de Cavaler;
– Medalia Naţiunilor Unite.

Limbi străine cunoscute:

– Engleză.

 VEZI AICI DECLARATIA DE AVERE A GENERALULUI NICOLAE CIUCA

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Mai mult