Acasa Sport-AutoSport CM Portugalia: Larisa Iordache a învins la bârnă şi sol

CM Portugalia: Larisa Iordache a învins la bârnă şi sol

scris de Laurentiu Banches
324 Afisari

Gimnasta română Larisa Iordache a câştigat finalele de la bârnă şi sol, aparat la care a fost la egalitate cu Diana Bulimar, duminică, 23 iunie la concursul de Cupă Mondială de la Anadia.

Larisa Iordache a ocupat primul loc la bârnă, cu 15,650 puncte, iar Diana Bulimar s-a clasat a treia, cu 14,650 p, pe locul doi terminând chinezoaica Shang Chunsong, cu 15,150 p. De remarcat că Larisa a prezentat un exerciţiu din 6,9. La sol, primul loc a fost ocupat, la egalitate, de Iordache şi Bulimar, cu aceeaşi notă, 14,650 p. A treia a fost chinezoaica Shang, cu 14,125 p. Şi la sol, Larisa a venit cu un element nou, o piruetă la 90 de grade cu piciorul întins.

În concursul masculin, Marius Berbecar a ocupat locul 6 la paralele, cu 14,125 p, victoria revenindu-i uzbekului Fanton Fokin, cu 15,575 p. Berbecar a terminat pe 7 la sărituri, cu 14,412 p. A câştigat chilianul Enrique Sepulveda, cu 14,925 p. La concursul desfăşurat la Centro de Alto Rendimento de Anadia – Velódromo Nacional, în FIG Challenge Cup, au participat peste 170 de gimnaşti şi gimnaste din 31 de ţări.