Acasa Sport-AutoSport Cupa Romaniei 2012/2013. Rezultate complete optimi de finală

Cupa Romaniei 2012/2013. Rezultate complete optimi de finală

scris de Laurentiu Banches
1.487 Afisari

Dinamo Bucureşti şi Oţelul Galaţi sunt ultimele două echipe calificate în sferturile de finale ale Cuperi României Timişoreana ediţia 2012/2013.

Cupa României – Optimile de finală: Rezultate complete

Pandurii Târgu Jiu a pierdut pentru prima dată o partidă în acest sezon pe propriul teren, chiar în optimile de finală ale Cupei României, în urma unui autogul înscris de Mamele în prelungiri, în faţa „câinilor roşii” care i-au învins şi în campionat dar de Naţional Arena, cu scorul de 3-0. Astfel, atât locul 1, Steaua, cât şi locul 2 din campionat, Pandurii, au fost eliminate în cea de-a doua competiţie la nivel naţional încă din optimi.

Tot joi, 1 noiembrie, s-a mai adăugat listei echipelor calificate în optimi, fost campioană, Oţelul Galaţi, care a învins FC Brăila, scor 3-0. Cele 8 echipe calificate în sferturi, Rapid, CFR Cluj, Dinamo, Oţelul, Petrolul, Concordia Chiajna, Astra Giurgiu şi Ceahlăul Piatra Neamţ, toate prim-divizionare, îşi vor afla adversarii în zilele care urmează şi vor disputa partidele din faza următoare pe 28 noiembrie.

Rezultate complete optimi de finală Cupa României:

Astra Giurgiu – CS Turnu Severin 5-1, Au marcat: Distefano ’10, Seto ’68, Budescu ’70, ’73, Yahaya ’79 / Olah ’20

FC Braşov – Petrolul Ploieşti 0-2, Au marcat: Ad. Cristea ‘1, Bokila ’63

Rapid Bucureşti – Delta Tulcea 4-1, Au marcat: Mişelăricu ‘4 (autogol), N. Creţu ’22 (autogol), Goga ’24, Pancu ’90+4 / Florea ’40 (penalti)

Ceahlăul Piatra Neamţ – Gaz Metan Mediaş 2-0, Au marcat: Bădescu ’77, Lukanovici ’79

CFR Cluj – FC Botoşani 2-0, Au marcat: Bjelanovici ’57, Luis Alberto ’62

Concordia Chiajna – Steaua Bucureşti 0-0, 4-3 după executarea loviturilor de departajare

Oţelul Galaţi – CF Brăila 3-0, Au marcat: Băjenaru ’24, ’62, Didi ’88

Pandurii Târgu JiuDinamo Bucureşti 1-2, Au marcat: Lemnaru ’73 / Alexe ’37, Mamele ’90+1 (autogol).