Acasa Sport-AutoSport Europa League: Rezultate play-off joi, 29 august

Europa League: Rezultate play-off joi, 29 august

scris de Laurentiu Banches
1.678 Afisari

Joi, 29 august, au avut loc partidele din play-off-ul Europa League, care a decis echipele calificate ȋn faza  grupelor acestei competiții.

Pandurii Tȃrgu Jiu a reușit sǎ ȋntoarcǎ rezultatul meciului tur cu SC Braga și a obținut victoria cu 2-0 ȋn prelungiri ȋn Portugalia, pe un stadion pe care ȋn urmǎ cu un an se impunea  și CFR Cluj ȋn grupele UEFA Champions League. Din nefericire atȃt Astra cȃt și Petrolul au ratat calificarea, ȋn pofida unor rezultate pozitive, 1-1 cu Maccabi Haifa, respectiv 2-1 cu Swansea.

Tottenham, posibila viitoare echipǎ a lui Vlad Chiricheș a obținut calificarea ȋn grupe cu un scor general de 8-0 ȋn fața fostei adversare a Stelei, Dinamo Tbilisi. Echipa Maccabi Tel-Aviv (Israel), care ar fi trebuit să întâlnească pe PAOK Salonic, este calificată direct în faza grupelor, deoarece formaţia elenă a fost mutată în play-off-ul Ligii Campionilor pentru a o înlocui pe Metalist Harkov (Ucraina), grupare exclusă de UEFA.

Meciul AZ’67 Alkmaar (Olanda) – Atromitos (Grecia), a fost suspendat, după 59 de minute de joc, din cauza unui incendiu la stadionul echipei olandeze. În momentul întreruperii grecii conduceau cu scorul de 1-0 prin golul marcat de Papadopoulos, în minutul 53. Partida va continua vineri, de la ora 12.00. În tur, AZ’67 Alkmaar s-a impus, în deplasare, cu scorul de 3-1.

Echipele eliminate în play-off-ul Europa League vor intra într-o tragere la sorţi pentru a înlocui în faza grupelor clubul Fenerbahce Istanbul, exclus din cupele europene pentru implicarea în cazul meciurilor trucate în Turcia.

Rezultate play-off Europa League joi, 29 august:

Spartak Moscova (Rusia) – St. Gall (Elveţia) 2-4, în tur 1-1

Au marcat: Ozbiliz ‘1, Movsisian ’83 / Karanovici ’17, ’32, Rodriguez ’36, Janjatovici ’88

Dinamo Kiev (Ucraina) – FK Aktobe (Kazahstan) 5-1, în tur 3-2

Au marcat: Lens ‘9, Bezus ’30, Mbokani ’36, Ideye ’52 (penalti), Gusev ’73 / Geinrik ’37 (penalti)

RC Genk (Belgia) – FH Hafnarfjordur (Islanda) 5-2, în tur 2-0

Au marcat: Vossen ‘5, Mbodji ’52, Limbombe ’57, Camus ’59, ’78 / Snorrason ’27, Sverrisson ’48

Skenderbeu (Albania) – Cernomoreţ Odessa (Ucraina) 1-0, 6-7 la lovituri de departajare, în tur 0-1

Au marcat: Defoe ’40, ’45+2, Holtby ’69

Sporting Braga (Portugalia) – Pandurii Târgu Jiu (România) 0-2 după prelungiri, în tur 1-0

Au marcat: Buleică ’15, Ciucur ‘117

Betis Sevilla (Spania) – FK Jablonec (Cehia) 6-0, în tur 2-1

Au marcat: Ruben Castro ’18, Benes ’28 (autogol), Matilla ’50, Molina ’57, Rodriguez ’73, Xavi Torres ’81.