Acasa Sport-AutoSport UEFA Champions League: Rezultate din 23 octombrie şi clasamente

UEFA Champions League: Rezultate din 23 octombrie şi clasamente

scris de Laurentiu Banches
4.147 Afisari

Marţi, 23 octombrie s-au jucat partidele din etapa a 3-a din grupele E-H din sezonul 2012/2013 din Liga Campionilor.

Rezultate si clasamente etapa 3 UEFA Champions League 23 octombrie

În grupa H, campioana României, CFR Cluj, a reuşit să obţină un punct în deplasarea în infernul de la Istanbul, în pofida unui gazon execrabil şi arbitrajului nefavorabil, ardelenii având de juca mai bine de o repriza în 10, Galatasaray primind şi un penalty inventat de central înainte de pauză. În cealaltă partidă a grupei, Manchester United putea ajunge să repete umilinţele de anul trecut din Ligă, însă a revenit de la scorul de 0 – 2 şi a reuşit să învingă Braga.

Trupa lui Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk a realizat o victorie uriaşa în faţa deţinătoarei UEFA Champions League, Chelsea, scor 2-1 şi se ocupă prima poziţie în grupa E în care se mai află şi Juventus Torino. În grupa F, Lille a continuat evoluţiile dezamăgitoare, pierzând pe propriul teren cu Bayern Munchen şi rămâne să privească cum lupta pentru calificare se va da între germani, Bate Borisov şi Valenica. În grupa G, Barcelona defilează, având număr maxim de puncte după 3 etape, în timp ce Benfica este surpriza neplăcută cu doar 1 punct, în pofida evoluţiilor foarte bune de sezonul trecut

Rezultate şi clasamente UEFA Champions League:

GRUPA E:

Nordsjaelland – Juventus 1-1 (Beckmann ’50 / Vucinici ’81)

Sahtior – Chelsea 2-1 (Texeira ‘3, Fernandinho ’52 / Oscar ’88)

Clasament:

1. Şahtior – 7 puncte

2. Chelsea – 4 puncte

3. Juventus – 3 puncte

4. Nordsjaelland – 1 puncte

Etapa urmatoare (7 noiembrie): Juventus – Nordsjaelland si Chelsea – Sahtior.

GRUPA F:

BATE Borisov – Valencia 0-3 (Soldado ’45+1 – penalti, ’56 si ’69)

Lille – Bayern Munchen 0-1 (Muller ’20 – penalti)

Clasament:

1. Valencia – 6 puncte

2. BATE – 6 puncte

3. Bayern – 6 puncte

4, Lille – 0 puncte

Etapa urmatoare (7 noiembrie): Valencia – BATE si Bayern – Lille.

GRUPA G:

Spartak Moscova – Benfica 2-1 (Carioca ‘3, Jardel ’43 – autogol / Lima ’33)

Barcelona – Celtic 2-1 (Iniesta ’45, Alba ’90+4 / Mascherano ’18 – autogol)

Clasament:

1. Barcelona – 9 puncte

2. Celtic – 4 puncte

3. Spartak – 3 puncte

4. Benfica – 1 punct

Etapa urmatoare (7 noiembrie): Celtic – Barcelona si Benfica – Spartak.

GRUPA H:

Galatasaray – CFR Cluj 1-1 (Burak ’77 / Nounkeu ’19 – autogol)

Manchester United – Sporting Braga 3-2 (Chicharito ’25 si ’76, Evans ’63 / Alan ‘2 si ’20)