Acasa Sport-AutoSport US Open 2012: Halep şi Cîrstea eliminate în turul II

US Open 2012: Halep şi Cîrstea eliminate în turul II

scris de Laurentiu Banches
281 Afisari

Simona Halep şi Sorana Cîrstea au ratat calificarea în Turul III al ultimului turneu de Grand Slam al anului.

US Open 2012: Halep si Cirstea - eliminate in turul II

Sorana Cîrstea a fost învinsă, în turul II, cu scorul de 6-7 (5), 6-1, 6-2, după circa două ore de joc, de georgianca Anna Tatişvili. Jucătoarea de tenis din România a pornit meciul ca favorită fiind clasată cu 35 de poziţii în faţa sportivei din Georgia în clasamentul WTA, pe locul 38.

Simona Halep, clasată pe locul 53 WTA a ratat calificarea în turul III după ce a fost învinsă de Nadia Petrova. Rusoaica, cap de serie numărul 19 a câştigat partida în două seturi identice, 6-1, 6-1. Cele două sportive din România nu vor părăsi competiţia cu mâna goală. Halep şi Cîrstea vor încasa fiecare câte un cec în valoare de 37.000 de dolari şi 100 de puncte WTA.