Acasa Sport-AutoSport Wimbledon 2013: Rezultate ziua a IV-a, 27 iunie

Wimbledon 2013: Rezultate ziua a IV-a, 27 iunie

scris de Laurentiu Banches
1.051 Afisari

România a rămas fără reprezentanţi în cea de-a IV-a zi a turneului de la Wimbledon, Simona Halep şi Alexandra Cadanţu fiind eliminate în turul al II-lea la prestigioasa competiţie.

Wimbledon 2013: Rezultate complete ziua a III-a, 27 iunie

Jucătoarea Simona Halep, locul 32 WTA, a fost învinsă, joi, cu scorul de 6-2, 1-6, 6-0, de sportiva chineză Na Li, locul 6 WTA, în turul doi al turneului de la Wimbledon, după un meci care a durat o oră şi 25 de minute. Halep a acuzat dureri la spate şi a cerut ajutorul fizioterapeutului după ce a pierdut primul set cu 2-6. Ea a reuşit să revină pe teren şi s-a distanţat la 3-0 în setul doi. La acest scor a cerut din nou ajutorul fizioterapeutului, apoi încă o dată la 5-0. Românca a câştigat setul cu 6-1, dar în decisiv nu a putut să ţină ritmul impus de adversară.

Alexandra Cadanţu (23 de ani, 87 WTA) a ratat şi ea joi, calificarea în turul trei la Wimbledon, după ce a fost învinsă de sportiva japoneză Kimiko Date-Krumm (42 de ani, 84 WTA). Kimiko Date-Krumm, care va împlini 43 de ani în septembrie, s-a impus cu scorul de 6-4, 7-5, la capătul unui meci care a durat o oră şi 25 de minute.

Serena Williams, deţinătoarea titlului, s-a calificat în turul III la Wimbledon, al 3-lea turneu de la Mare Şlem al anului, învingând-o joi pe franţuzoaica Caroline Garcia în două seturi: 6-3, 6-2. Americanca, nr. 1 mondial, va juca în turul III cu japoneza Kimiko Date-Krumm, cea mai vârstnică jucătoare (42 ani) din era Open care s-a calificat în această fază a competiţiei, în urma victoriei obţinute în două seturi, 6-4, 7-5, în faţa româncei Alexandra Cadanţu. Şi la masculin principalul favorit merge mai departe, Novak Djokovic trecând în 3 seturi 7-6(2), 6-3, 6-1 de americanul Bobby Reynolds.

Rezultate feminin:

4-Agnieszka Radwanska (Poland) vs Mathilde Johansson (France) 6-1 6-3

Marina Erakovic (New Zealand) vs 24-Peng Shuai (China) 7-6(6) 6-2

11-Roberta Vinci (Italy) vs Jana Cepelova (Slovakia) 6-1 4-6 9-7

Tsvetana Pironkova (Bulgaria) vs Barbora Zahlavova Strycova (Czech Republic) 7-5 6-3

Ivan Dodig (Croatia) vs Denis Kudla (U.S.) 6-1 7-6(4) 7-5

Igor Sijsling (Netherlands) vs 17-Milos Raonic (Canada) 7-5 6-4 7-6(4)

Feliciano Lopez (Spain) vs Paul-Henri Mathieu (France) 6-3 5-1 (retragere Mathieu)

12-Kei Nishikori (Japan) vs Leonardo Mayer (Argentina) 7-6(5) 6-4 6-2

8-Juan Martin Del Potro (Argentina) vs Jesse Levine (Canada) 6-2 7-6(7) 6-3

7-Tomas Berdych (Czech Republic) vs Daniel Brands (Germany) 7-6(6) 6-4 6-2

27-Kevin Anderson (South Africa) vs Michal Przysiezny (Poland) 6-4 7-6(2) 6-4

Bernard Tomic (Australia) vs James Blake (U.S.) 6-3 6-4 7-5

23-Andreas Seppi (Italy) vs Michael Llodra (France) 7-5 (abandon Llodra)