Acasa Sport-AutoSport Finala Cupei României la fotbal Dinamo-Steaua. Echipele probabile

Finala Cupei României la fotbal Dinamo-Steaua. Echipele probabile

scris de C.P.
953 Afisari

Miercuri, de la ora 21,15, pe Stadionul Tineretului din Braşov, are loc finala Cupei României-Timişoreana la fotbal, între Steaua şi Dinamo Bucureşti.

Dinamo-Steaua in finala Cupei RomanieiBraşovul găzduieşte pentru a doua oară finala Cupei României între Steaua şi Dinamo, după ce în 1989 (pe 29 iunie), Steaua se impunea cu scorul de 1-0 sub Tâmpa, prin golul lui Hagi. Ultima finală a Cupei între Dinamo şi Steaua a avut loc în 1990 (6-4).

Dinamo a câştigat ultima sa Cupă în 2005 (1-0 cu Farul), în timp ce Steaua a cucerit ultima Cupă în 1999 (4-2, după loviturile de departajare, cu Rapid; 2-2 după prelungiri). Palmaresul Stelei cuprinde 20 de Cupe ale României, în timp ce Dinamo are în vitrina sa 12 Cupe, scrie Agerpres.

Steaua s-a calificat cu emoţii în finală, graţie unui gol marcat în deplasare, chiar la Braşov (1-1), în faţa echipei locale, în minutul 86 (Nicolae Dică), după ce în Ghencea scorul fusese egal, 0-0.

Şi Dinamo a avut nevoie de penalty-uri, în sferturi, cu Universitatea Craiova, în Groapă. Dinamoviştii au ajuns în finală după ce au eliminat Ceahlăul Piatra Neamţ, ALRO Slatina, Universitatea Craiova şi Gloria Bistriţa.

Marius Avram va arbitra finala, el fiind ajutat de arbitrii asistenţi Miklos Istvan Nagy (Cluj-Napoca) şi Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava).

În ultimul campionat, Dinamo a învins-o pe Steaua în ambele meciuri, cu 2-1 pe teren propriu şi 1-0 în Ghencea.

Echipele probabile:

Steaua: Tătăruşanu – Emeghara, Gardoş, Geraldo Alves (Galamaz), Latovlevici – Nicoliţă, Răduţ (Bicfalvi), Brandan, Cr. Tănase – Bilaşco, Surdu (N. Dică).

Dinamo: Bălgrădean – Bărboianu, Dr. Grigore, Moţi, Bordeanu – Torje, D. Kone, Căt. Munteanu, Alexe – I. Dănciulescu, L. Ganea.