Acasa Sport-AutoSport Hănescu dă piept cu Djokovic la Roland Garros

Hănescu dă piept cu Djokovic la Roland Garros

scris de C.P.
278 Afisari

Victor Hănescu îl va înfrunta în turul al II-lea al turneului de la Roland Garros pe cel mai în formă tenismen al anului, Novak Djokovic.

victor_hanescu

Victor Hănescu

Hănescu l-a învins pe francezul Benoit Paire în primul tur la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului, scor 7-5, 4-6, 6-1, 7-6 (7/4), într-un meci desfăşurat pe durata a două ore şi 42 de minute, informează TVR.

Sârbul a ajuns deja la 40 de meciuri consecutive fără înfrângere, după ce l-a învins pe olandezul Thiemo de Bakker, scor 6-2, 6-1, 6-3, în turul inaugural.

În cazul în care va câştiga Roland Garros-ul, Novak Djokovic (numărul doi mondial) va deveni noul lider mondial în clasamentul ATP.

Victor Hănescu (locul 60 ATP) se află la al optulea Roland Garros din carieră, cea mai bună performanţă fiind sfertul de finală din 2005, acesta fiind, de altfel, şi cel mai bun rezultat din carieră într-un turneu de Grand Slam.