Acasa Sport-AutoSport Cupa Spaniei. Barcelona – Atletico, scor 3-2 (video)

Cupa Spaniei. Barcelona – Atletico, scor 3-2 (video)

183 Afisari

FC Barcelona s-a impus la Madrid, în fața lui Atletico, scor 3-2, în manșa a doua a ”sferturilor” Cupei Spaniei, astfel că s-a calificat în penultima fază a competiției.

Primera Division. Barcelona - Atletico Madrid

Barcelona – Atletico Madrid

În tur, catalanii se impuseseră pe Camp Nou cu 1-0 (Lionel Messi ’85). Partida de miercuri a fost spectaculoasă în prima repriză, când s-au marcat toate golurile: Atletico a condus cu 1-0 (Fernando Torres ‘1) și 2-1 (Raúl García ’30-penalty), dar FC Barcelona și-a impus superioritatea prin reușitele lui Neymar (‘9, ’41) și Miranda (’39-autogol).

Gazdele au încheiat jocul în 8 jucători de câmp, după eliminările lui Gabi (’45+1), care a primit două cartonașe galbene în decurs de 4 minute, și Mario Suárez (’84). Aceasta este a treia victorie succesivă a grupării bleu-grana în fața lui Atletico (3-1 în La Liga și 1-0 în jocul tur), după ce vicecampioana Europei a reușit performanța de a cuceri titlul chiar pe Camp Nou în sezonul trecut.

Componența echipelor:

Atletico Madrid: Oblak – Juanfran (’58 Jesús Gámez), Giménez, Miranda, Siqueira – Gabi, Mario Suárez, Arda Turan (’63 Cani), Raúl García – Griezmann (’46 Saúl) – Torres. Antrenor: Diego Simeone
FC Barcelona: Ter Stegen – Dani Alves, Piqué, Mascherano (’62 Mathieu), Jordi Alba – Busquets, Rakitić (’70 Rafinha), Iniesta – Messi, Luis Suárez – Neymar (’77 Neymar). Antrenor: Luis Enrique

Celelalte jocuri din manșa a doua a ”sferturilor” Cupei Spaniei vor avea loc joi:

Getafe – Villarreal (în tur 0 – 1)
Malaga – Athletic Bilbao (în tur 0 – 0)
FC Sevilla – Espanyol Barcelona (în tur 1 – 3)