Acasa Actualitate-InternaSocial Covasna „Alături de Sabina”. Acţiune de solidaritate în faţa liceului (video)

Covasna „Alături de Sabina”. Acţiune de solidaritate în faţa liceului (video)

scris de Laurentiu Banches
1.259 Afisari

Aproximativ 30 de persoane au venit vineri dimineaţă în faţa Liceului „Korosi Csoma Sandor” din staţiunea Covasna, cu scopul declarat de a se solidariza cu Sabina Elena.

Covasna „Alături de Sabina”. Acţiune de solidaritate în faţa liceului

Prefectul judeţului Covasna, Dumitru Marinescu a declarat pentru Agerpres că cele aproximativ 30 de persoane, adulţi şi copii, fac parte din formaţia de dansuri populare şi corul din comuna Zăbala şi au venit îmbrăcate în costume populare şi poartă drapele tricolore.  Grupul a cântat mai multe  cântece populare în faţa liceului, ca acţiune de solidaritatea cu Sabina, fata din clasa a IX-a care a fost culpabilizată şi ameninţată cu moartea pentru că a venit la şcoală cu o bentiţă tricoloră pe data de 15 martie, când s-a sărbătorit Ziua maghiarilor de pretutindeni şi a continuat să o poarte şi în următoarele zile.

Prefectul a adăugat că o echipă a Ministerului Educaţiei, care a venit să investigheze acest caz, se află în şcoală şi poartă discuţii cu conducerea, cu profesorii şi cu elevii. Sabina a fost ameninţată cu moartea pe Facebook, după ce şi-a postat o poză cu bentiţa tricoloră pe acest site de socializare, iar Poliţia a demarat cercetările în acest ca După ce eleva a fost ameninţată cu moartea pe Facebook, ea e sprijinită acum de numeroşi prieteni pe internet. A fost creată chiar o pagină numită „Alături de Sabina”.

22 comentarii

BULA 22-03-2013 - 12:59

Am ajuns sa ne temem de bozgori la noi in tara ! Pana la urma se va lasa cu maciuceala puternica. Teoretic, ungurii n-au cum sa castige in acest conflict. Dar ma tem de tradare de la „conducerea de partid si de stat”, respectiv de implicarea jegurilor din Occident.

Antibasistul 23-03-2013 - 03:02

Toti bozgorii din RO trebuie deportati in Ungaria!!

jan dinu 23-03-2013 - 03:32

– SECUYY – sunt cetateni loiali Romaniei de acceia
ei pastreaza cu Zvintenie locurile natale vorbind
limba seKuiana sinonima cu maghiara .
–ROMANII ar trebui sa fie –POLIGLOTI – shi sa le ia
caimaku la tontzi !
JD-USA

LICA 22-03-2013 - 15:48

De azi ma declar maghiar ca am superimunitate

21/03/2013
Categorie: Guvernare, administrativ, Politica, Social.
Destinatar: Ministerul de Externe, Ministerul de Interne, Ministerul de Justitie, Presedintele Romaniei

Descrierea petitiei
1001 motive pentru care e bine sa fi maghiar in ROMANIA si sa renunti la cetatenia romana :
– poti fura in liniste si pace, precum Borbely Laszlo, Tamas Sandor, Raduly Robert, Antal Arpad, Olosz Gergely, Marko Attila, Borboly Csaba, Frunda Gyorgy si Verstoy Attila;
– poti ucide oameni pe strada si sa nu patesti nimic, mai mult dupa aia esti si ales ca primar, ca Raduly Robert;
– devii o „problema sensibila” si nu vei fi deranjat atunci cand instigi la ura, ii dai afara pe romani, ridici tot felul de steaguri – toate acestea fiind sanctionate de legislatia in vigoare – dar tie poate sa nu iti pese;
– daca esti roman in Miercurea Ciuc trebuie sa cunosti obligatoriu limba maghiara, conform primarului;
– autoritatile nu iti fac absolut nimic daca gresesti ca maghiar deoarece te bucuri de superimunitate;
– poti arde dupa pofta inimii orice insemn oficial al statului roman si ti se face publicitate gratuita la televizor;
– poti pretinde teritorii ale altor state, in baza unei false istorii, solicitand faramitarea Romaniei;
PENTRU TOATE ACESTE MOTIVE HAI SA RENUNTAM IN MASA LA CETATENIA ROMANA PENTRU CA STATUL ROMAN A RENUNTAT DE MULT LA „MINORITATEA ROMANEASCA DIN HARGHITA SI COVASNA”.

FacebookTwitterE-mail

Autor: Eugen Pivniceru

Tom Cc 23-03-2013 - 14:05

ai perfecta DREPTATE domnule !!!! BRAVO Sabina ,ai facut un gest pe care politicienii romani nu sunt in stare sa-l faca !!

andries alin din iasi 22-03-2013 - 17:20

nu se poate ca in tara mea niste maghiari analfabeti sa ameninte copii nostri cu moartea ,ar trebui ca ministrul educatiei sa explice de ce acea profesoara nu a fost concediata FELICITARI SABINA PENTRU CA ESTI O ROMANCA ADEVARATA .

Virgil Zagaievschi 22-03-2013 - 17:21

Mai la vale, o să-mi exprim atitudinea față de românca Sabina, ‘fata cu bentița tricoloră’, și am să încerc să-i răspund unui oarecare R.A., care o desconsideră pe ’puştoaica naţionalistă’ și pe acei 15 000 care i-au dat ’Like’. Dar să o luăm de la capăt.
Pentru fiece clipă, in care un român basarabean (îl am aici in vedere pe oricare si fiecare dintre etnicii moldoveni/români din RM) uită ca este român (sau moldovean, dacă așa a fost deprins să se numească – nu ‘moldovenist’, pentru acei care înțeleg diferența), am plătit, plătim si vom plăti scump: nu /doar/ in termeni abstracți de demnitate, valori spirituale, memoria unui trecut dramatic si închipuirea unui viitor mai bun, dar si prin starea de dobitocie concretă in care basarabenii o duc de la o zi la alta. In fiece zi ne convingem, ne-o demonstrează starea foarte materială de subzistență a populației, că lipsa identității (inclusiv si poate ca in primul rând a celei naționale, etnice – vă veți convinge, pentru a câta oară, la următoarele alegeri!) este de fapt lanțul, în care suntem ținuți. Starea națiunii (aici – a populației) generează guvernarea, administrarea țării, comunității, la toate nivelele, până la acela în care se decide calitatea vieții fiecărui individ, bucățica de pâine de pe masa fiecărui ‘om simplu’. Iar acesta va alege mâine, din nou, din clasa politică neghioabă, pe care tot el a produs-o, o guvernare lipsită de identitate. Este evident că singura alternativă pentru valorile europene, in cazul moldovenilor, este revenirea pe orbita rusească, degradarea civilizaționistă. Se întâmplă așa: atunci când în rezultatul votului universal, egal, direct, secret şi liber exprimat, aleșii noștri vor negocia – din nou! – la limită, cu prețul unui singur vot convențional ‘de aur’, pentru vectorul mișcării spre est sau spre vest (stânga fiind la noi prin definiție pro-rusă, iar, pe de altă parte, singura șansă pro-europeană fiind votul masiv al moldovenilor cu dreapta), vom afla că dilema ‘BENTIȚA TRICOLORĂ’ VS. ‘GHEORGHIEVSKAYA LENTOCHKA’ este prețul mizeriei în care trăim. Și nu avem de ce și cui ne jelui pentru faptul că politicianul în care am investit niște speranțe, când l-am ales, ajuns să ne guverneze, nu doar că acceptă uneori – el face lege din compromisuri (!), târgul josnic al guvernanților fiind dictat de interesele lor materiale (personale sau de grup) directe. Iată că niște simboluri foarte abstracte se materializează foarte concret.
(SUNT DEPARTE DE GÂNDUL că un demnitar care a citit și poate recita chiar din Scrisorile lui Eminescu, precum și din Gavriliada lui Pușkin, va fi neapărat și un bun om de stat! Miezul problemei e altul: stagnăm, pentru că ne lipsește vectorul mișcării, care vine din conștiința identității, care, la rândul ei, este condiționată de demnitate, ca valoare absolută. Valoare absolută, pentru că demnitatea îl va guverna – sau nu, dacă o pierde! – și pe alegătorul suveran, dar și pe deputat, să zicem, ori pe administratorul de bloc. De la vlădică, până la opincă! La noi, se dă un război pentru identitate acum. De multe decenii, cel puțin, acest război nu a încetat pentru nici o clipă. CULMEA CĂ, DACĂ VOR ÎNVINGE RUȘII, EI TOT PRIN IDENTITATE O VOR FACE! Printr-a lor, plus votul basarabenilor îndobitociți. Atâta doar, că dacă va învinge stânga, adică, implicit vectorul estic în orientarea Moldovei – asta numesc eu ‘vor învinge rușii’ la noi acasă – DEMNITATEA ROMÂNEASCĂ, denumește-o MOLDOVENEASCĂ ori cum îți place mai mult, VA FI DIN NOU CĂLCATĂ ÎN PICIOARE…)
Acceptând mici compromisuri, pentru că am pierdut, la un moment dat, principalul – identitatea, fie și exprimată prin simboluri – am acceptat și suportăm pe merit consecințele sărăciei materiale și spirituale a moldovenilor.
Acceptând mici compromisuri, pentru că am pierdut, la un moment dat, principalul – identitatea, fie și exprimată prin simboluri – România a pierdut Basarabia, Moldova a pierdut Bucovina și Sudul Basarabiei, RM a pierdut Transnistria. Românii au pierdut puterea și ambiția de a-și recupera ce li s-a furat.
Acceptând mici compromisuri, pentru că am pierdut, la un moment dat, principalul – identitatea, fie și exprimată prin simboluri – am ajuns să ni se spună și azi ”govori po-chelovecheski” la Soroca, Bălți, Cahul, Chișinău, iar la Tighina și Tiraspol să fim exterminați. Iar Sabina, ”puştoaica naţionalistă care s-a gândit că e o idee bună să troleze unguri”, purtând într-un orășel românesc o bentiță cu tricolorul românesc, să fie tratată, cu argumentul toleranței, drept idioată, și 15000 de români care se mândresc cu acest ”nonsubiect de o irelevanţă cutremurătoare” – drept dobitoci.
Acceptând mici compromisuri, pentru că am pierdut, la un moment dat, principalul – identitatea, fie și exprimată prin simboluri – nu știm, nu avem discernământul, puterea să alegem, să construim, să concepem, să proiectăm, să amenajăm, să întreținem, să îngrijim, să administrăm, să guvernăm, ca apoi să profităm, să consumăm, să exploatăm, să ne manifestăm, să avem, să dăm, să ne bucurăm, să ne mândrim…
Demnitatea fie că există, fie că nu există. Nu are o stare intermediară. Dacă vrei, sub acest aspect este ca și heterosexualitatea, și acest fapt nu are nimic cu drepturile acceptate/tolerate sau contestate ale pederaștilor de a se manifesta într-o societate sănătoasă. Iartă-mă pentru paralela deșuchiată, dar și demnitatea națională ori e, ori nu e, și gestul simbolic al Sabinei nu are nimic cu drepturile minorității maghiare din România. Sabina a manifestat demnitate, pentru că o are. Sper, sunt convins că și ungurii-români au sabinele lor!
Sunt absolut convins că nu am comis nicio deraiere de la subiect – condiția noastră ține de demnitate, ca produs al identității, cea națională fiind primordială. Condiția umană, starea materială, așezarea statală, guvernarea și administrarea, de la o înaltă curte până la ultima gospodărie, toate acestea atârnă de DEMNITATEA SABINEI.
Am pomenit sugestiv situația din Moldova. Știm că în Romania nu e cu mult mai bine. In Transnistria e cu mult mai grav.
Sabina, sunt mându de tine la Chișinău. Like, dacă tot veni vorba!
Ne lipsești la Drochia, Dubăsari, Ștefan Vodă.
Vezi bine, se pare că nu e destulă bentița ta tricoloră la București, Sibiu, Iași.

Gheorghe Vlasceanu 23-03-2013 - 13:06

Nu stiu cum e in Corsica.

Pribeagul 23-03-2013 - 16:22

🙂
Si?

Tache 23-03-2013 - 18:07

Iti spun eu cum este in Corsica. In Corsica se spune ca, daca vrei sa omori pe cineva, mai intai trebuie sa-i ”omori” ”Numele”.

Adica, nu poti omori, lichida, anihila, un oponent care se bucura de prestigiu, este respectat, poate este chiar iubit. Mai intai trebuie sa-l calomniezi, sa-l ponegresti, sa-l terfelesti. Abia dupa ce ”numele” sau este distrus, se poate pune in aplicare lichidarea fizica.

Cine va regreta sau va avea nelinisti, daca dispare un nemernic, un las, un hot, un imoral, un om de nimic ?

Asa este si cu popoarele.

Tache 23-03-2013 - 18:00

Excelent text !

Pribeagul 23-03-2013 - 19:06

Asa este. Sper ca si dl Vlasceanu sa faca unul pe masura.

Elena Toma 22-03-2013 - 19:10

Dragă Sabina, sunt alături de tine. Te felicit, din toată inima. Îţi doresc multă sănătate, Dumnezeu fie cu tine. Te iubesc şi sunt mândră de tine. Am ajuns discriminaţi, în ţara noastră ! Eşti un exemplu de mândrie, demnitate naţională care lipseşte românilor. Te îmbrăţişez, Elena Toma

Antibasistul 23-03-2013 - 02:20

Bravo, felicitari Sabina!

Antibasistul 23-03-2013 - 02:23

PS. DESTEAPTA-TE ROMANE DIN SOMNUL CEL DE MOARTE…!

tomi 23-03-2013 - 02:44

ba soola tu nu esti roman, du-te naibii in arabia ma-tii bestie

Antibasistul 23-03-2013 - 02:59

DU-TE Dracului j i d a ne!

PS. Io-s roman.

jan dinu 23-03-2013 - 02:37

–– Daca MICUTZA SABINUTZA ––
purta o bentitza cu culoarea –- CURCUBEULUI –-
era de urgentza chemata la –- OLIUD –- cu covorul rosu ,
shi incepeau filmarile privind drepturilor omului ,apoi propusa
pentru – premiul –NOBEL – pentru curajul ei de-a fi ce-a ce este !!!…
JD-USA

Antibasistul 23-03-2013 - 03:06

Culorile curcubeului sint ale lesbiencelor si homosexualilor.

Tom Cc 23-03-2013 - 14:07

corect

Lungu 23-03-2013 - 14:12

INTREBARE ADRESATA INTREGULUI NEAM GETO-DAC : -Oare voi ii mai credeti pe Politicienii Impusi de Oculta Globalista( AGENTURIILE STRAINE) sa conduca Romania GETO-DACIA CAND ACESTI POLITICIENI VA VORBESC DESPRE STABILITATE ECONOMICA. -OARE CE STABILITATE ECONOMICA MAI ESTE SI ASTA IN CARE OAMENII INTR-O LUNA DE MUNCA,SCLAVIE CASTIGA 150 EURO DIN CARE PLATESC PRETURI TAXE SI IMPOZITE MAI MARI DECAT IN USA.POLITICIENII IMPREUNA CU PRESA PROFITA CU NESIMTIRE DE STAREA DE HIPNOZA IN CARE SE AFLA ACUM ACEST NEAM. -Trimite acest mesaj la toti ?.http://www.facebook.com/groups/294334260677091/

BULA 23-03-2013 - 16:44

Am observat ca s-au cenzurat total (interzise, blocate) comentariile de pe forumurile ziarelor locale. Dictatura actuala se teme de libertatea cuvantului.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Mai mult

BREAKING NEWS