Venezuela a primit o cerere de azil de la fostul consultant al serviciilor secrete americane Edward Snowden, care a început luni a treia săptămână în zona de tranzit a unui aeroport din Moscova.
„Am primit scrisoarea cu cererea de azil„, a declarat liderul venezuelean la palatul prezidenţial din Caracas. Snowden „trebuie să decidă când va lua un avion, dacă în cele din urmă vrea să vină aici”, a anunțat președintele venezuelean Nicolas Maduro. „I-am spus acestui tânăr [sunteţi persecutat de imperialism, veniţi aici]”, a adăugat Maduro.
Înainte ca Venezuela să primească această cerere, Nicolas Maduro i-a oferit deja azil lui Snowden care este ţinut de 15 zile în zona de tranzit a aeroportului Moscova-Şeremetievo, după anunţarea unor informaţii senzaţionale despre un program secret american de supraveghere a comunicaţiilor mondiale în special pe internet.
Conform Agerpres, Nicaragua şi Bolivia s-au declarat de asemenea gata să-i acorde azil lui Snowden la sfârşitul săptămânii trecute. În total, peste douăzeci de ţări au primit o cerere de azil, dar marea majoritate au refuzat sau nu au dat un răspuns oficial.