Tensiunea se amplifică în Transnistria, regiunea separatistă prorusă din Republica Moldova. Potrivit unui purtător de cuvânt de la Kremlin, trupe ruse au efectuat exerciţii militare în fosta membră a Republicii Sovietice.
În cadrul scenariului acestor exerciţii. „una dintre principalele sarcini ale trupelor de menţinerea păcii a fost să asigure apărarea civililor în zone de luptă”, a declarat el, citat de agenţia Interfax.
Aceste exerciţii au fost efectuate în contextul în care preşedintele moldovean Nicolae Timofti şi-a exprimat marţi îngrijorarea cu privire la o eventuală repetare a scenariului din Crimeea în ţara sa şi a anunţat că preşedintele Parlamentului din Transnistria a cerut Moscovei, după modelul din Crimeea, alipirea la Rusia.
Republica Moldova, o ţară în care majoritatea populaţiei vorbeşte limba română, are în partea de est o zonă locuită de minorităţi ruse şi ucrainene – Transnistria. Această regiune s-a despărţit de Chişinău, cu susţinerea Moscovei, în urma unui război, în 1992, după un an de la dezmembrarea fostei Uniuni Sovietice, însă independenţa acesteia nu a fost recunoscută de nicio ţară.
Rusia menţine, de atunci, militari în regiune, împotriva voinţei Guvernului moldovean şi în pofida unui angajament asumat în 1999 de a le retrage.
10 comentarii
Sa speram ca armata rusa va ocupa Romania. Caci nu se mai poate altfel !
Instituţiile de ordine şi control iau cina cu mafia autohtonă şi externă
O strategie bine gîndită este pusă în practică de olimpienii piramidei de Putere. În linia întîi se află firmele de distribuţie a cărnii de porc stricată, apoi, presa, cumpărată şi ea, lansează ştirea unei invazii a gripei porcine, iar companiile farmaceutice, cu vaccinul din care ies aburi calzi, aşteaptă la colţ intrarea pe piaţă. La fel s-a întîmplat şi cu gripa aviară. Fiecare şi-a primit comisionul gras pentru diversiune şi acţiune, fără să ia în calcul pagubele produse ţăranilor români prin uciderea premeditată a zeci de mii de păsări sănătoase. De 24 de ani sîntem sabotaţi cu gripe porcine, aviare, ţînţari, căpuşe, boala vacii nebune, vaccinuri periculoase, medicamente şi alimente burduşite cu substanţe cancerigene.
România este sabotată din interior şi din afară, pentru că instituţiile de ordine şi control iau cina cu mafia autohtonă şi externă. „Protecţia Consumatorului” a devenit o hală ticsită cu neamurile clasei politice! La fel şi droaia de instituţii de control, cu înalţii lor funcţionari, capabili doar să-şi negocieze şpaga cu firmele reclamate de românii păgubiţi. Altfel nu-mi explic cum, sub ochii lor, carnea pe care alte ţări trebuia s-o arunce la tomberon, este adusă şi vîndută ca „nouă” în România, pentru ca „sursa” să nu mai cheltuiască cu distrugerea ei. Başca, profitul. România a devenit raiul escrocilor şi samsarilor occidentali, care şi-au dat mîna cu autorităţile române. Fiţi pe pace! Nimeni de la Inspecţia sanitară sau de la Inspecţia economică nu v-a ajunge după gratii.
Hoţii de stat au avut ca model chiar unele oficialităţi ale instituţiilor U. E.
Cine a învăţat sluga hoaţă? Aţi ghicit! Guvernanţii. Aceştia încurajează hoţia prin atitudine tovărăşească faţă de hoţi, faţă de hoţii din ei înşişi, prin legi parafate în apărarea lor şi prin amnistierea infractorilor. Au fost înfiinţate zeci de instituţii şi autorităţi naţionale de control, evaluare şi supraveghere, noi ministere de adăpostit tovarăşii de hoţie, dar la un Minister al Siguranţei Naţionale nu s-au gîndit, lipsa siguranţei naţionale fiind cea mai mare ameninţare la adresa României. Hoţii autohtoni au avut ca model chiar unele oficialităţi ale instituţiilor Uniunii Europene. Dacă ne gîndim doar la Cristine Lagarde, şeful F.M.I, acuzată de complicitate la fals şi deturnare de fonduri publice (ar fi furnizat 1 milion de dolari unui susţinător al fostului preşedinte Sarkozy, bani a căror provenienţă este necunoscută) şi la cel mai nou exemplu, vicepreşedintele Băncii Europene de Investiţii, Magdalena Alvarez, implicată în deturnarea de fonduri destinate unui program social. Potrivit presei, suma deturnată ar putea depăşi 140 de milioane de euro. Auziţi cu ce sume se joacă netrebnicii ăştia, în timp ce unor popoare ale Europei integrate, considerate a fi lumea a treia, li se serveşte austeritate, sclavie, dezbinare şi sărăcie!
Citatul ăsta lung ca o zi de post și total idiot de unde mai e?
Oricum, un „mare patriot” care își vrea țara ocupată de cizma rusească – una dintre cele mai sinistre ocupații din istoria omenirii (de parcă ai fi uitat total de vremea nu prea îndepărtată a lui : „davai ceas”) este un fenomen ciudat.
dar nu-ți face iluzii : atâta vreme cât suntem în UE și NATO așa ceva nu se va întâmpla.
A propos, îți amintesc un banc de pe vremea intrării rușilor în România, în 44:
La intrarea rușilor în București în 1944, un rus dă buzna în Muzeul Antipa. Vede o broască în spirt, aruncă broasca și bea spirtul. Apoi vede o șopârlă în spirt, aruncă șopârla și bea spirtul. Pe urmă aruncă ochii roată în jur și exclamă:
„Krokodil niet ?”!
Davai ceas, davai palton.
Fara bancuri:
– romancele tinere deabia asteptau sa danseze cu un ofiter german;
– cand au venit rusii erau toate prin beciuri.
Porcule mincinos!!!!!!!
Bai boule.
Intreab-o pe ma-ta!
Sa speram ca armata rusa o va ocupa pe ma-ta. Caci nu se mai poate altfel !
Tot ce vine de la FUTIN e abject, sau are gaze de sist, sau niste crime sau luat cu japca, acesta este adevarul adevarat!
ALTELE (cu un dureros fond de adevăr):
Anunț în Pravda: „Astăzi a sosit la Moscova o delegație de pictori non-figurativi americani. Pe aeroportul Vnukovo, ea a fost întâmpinată de o delegație de pictori non-figurativi sovietici… în civil.”
Reclamă la Oficiul de Turism:
„Vizitați Uniunea Sovietică până nu vă vizitează ei pe voi!”
Anunț în Piața Roșie:
„Nu scuipați pe jos, ruginesc microfoanele!”
Cu ocazia Jocurilor Olimpice de la Moscova, hotelurile din Satul Olimpic au fost construite dintr-un material nou, revoluționar: microbeton – jumătate beton, jumătate microfoane.
Întrebare: Ce e mare, roșu și pute?
Răspuns: Armata Roșie.
Intrebare: Cu cine se invecineaza Uniunea Sovietica?
Raspuns: Cu cine vrea ea.
– Se poate face dragoste in Piata Rosie?
– Da, dar va vor da prea multi indicatii!
– Da’ cu fereastra deschisa?
– De ce? Nu-i mai bine c-o femeie?
Comments are closed.